Super Milan

Ac Milan-shqip.forumotion.com Vetem Per Ju
 
ForumForum  PortaliPortali  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  
identifikimi
Identifikimi:
Fjalëkalimi:
Më Identifiko Automatikisht: 
:: Harrova fjalkalimin
Top posters
Atif22
 
dionisi44
 
lorik krasniqi
 
Milanello
 
dini
 
Dionis
 
lanti
 
mentori_mitro
 
sadik.09
 
December 2018
MonTueWedThuFriSatSun
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
< class="" height="25"> Kush është në linjë
2 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 2 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 18 më Sun Nov 30, 2014 4:03 pm
Statistikat
Forumi ka 48 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri visar maliqi

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 302 artikuj v 206 temat
Partnetneret
www.ihg-crew.org
Sondazh
Kush Do Ta Fitoj Scudeton?
Ac Milan
82%
 82%  [ 9 ]
Fc Inter
9%
 9%  [ 1 ]
Juventus
0%
 0%  [ 0 ]
Lazio
0%
 0%  [ 0 ]
As Roma
9%
 9%  [ 1 ]
Fiorentina
0%
 0%  [ 0 ]
Ndonje ekip Tjeter
0%
 0%  [ 0 ]
Totali i votave : 11

 

Historia e vertet e A.C MILANIT

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
Autori Mesazh
Milanello
Web Master
avatar


Age : Join date : 14/10/2008 Numri i postimeve : 8 Location :

MesazhTitulli: Historia e vertet e A.C MILANIT   Tue Nov 11, 2008 9:32 pm

Kjo osht historia e klubit ni permbledhje qe e kom bo un edhe osht mir krejt qe jon Milanista t ri prej moshes 13 vjeqare e me posht, ose me moshe me te madhe se 13 vjet qe kan filluar ta pelqejn klubin athere osht mire qe te lexohet kjo permbledhje e historis se klubit.Ju dëshiroj lexim të këndshem .

Historia e Klubit AC Milan:
Klubi eshte gjetur nga britanezet Alfred Eduards dhe Herbert Kilpinin ne vitin 1899 dhe qe atehere kaloi gjithe historin ne top futbollin europian dhe boteror.

Ngjyrat dhe Emblema
Gjate te gjithe histories se klubit,Ac Milan jane prezantuar nga ngjyra e kuqe dhe e zez.Me ngjyrat kuq e zi ata moren nofken rossoneri.
Per shume vjet,emblema e milanos ishte vetem nje flamur i milanos.Nje tjeter nofk e nxjerr nga ngjyrat kuq e zi ishte “the Devil”.Aktualisht,emblema e milanos prezanton ngjyrat e ekipit dhe flamurin e qytetit te milanos,me nje akronim ACM ne maje dhe vitin e formimit te klubit (1989) ne skaj.

Statistikat e Klubit dhe rekordet
Paolo Maldini mban dy rekorde per paraqitjet ne cdo gare dhe paraqitjet vetem ne serie a.Ai ka 1003 paraqitje totale ne cdo gare dhe ka 604 parqtije vetem ne serie a deri ne sezonen 2007/2008.
Gjithashtu ne historin e Milanos eshte edhe suedezi,Gunnar Nordahl I cili ne 268 loje shenoi 221 golla.Andriy Shevchenko eshte ne vendin e dyte me 173 golla te shenuara ne 298 ndeshje per ekipin.Filipho Inzaghi (Pippo) eshte golashenuesi I tre-t me I mire ne histori keto te dhena vlejn gjithmone deri ne sezonen 2007/2008..
Klubi e mban rekordin unik qe kan shkuar nje sezon pa asnje humbje gjate sezones 1991-1992.Ne total,ajo faze e moshumbjeve ishte ne 58 loje,duke filluar me barazimin ne parma ne maj te vitit 1991 dhe deri ne humbjen ironike 1-0 qe humbi po nga parma ne mars te vitit 1993.Kjo ishte faza me e gjate qe nje ekip nuk u mund ne italic dhe e tret-a ne evrop.Eshte pas steaua bukuresht qe shkuan 104 loje pa u mundur dhe seltiku ne 68 loje.

Me Silvio Berlusconin president (1986-2009)
Me 24 mars te vitit 1986,Silvio Berlusconi u be president I Milanos.
Presidenti I ri vendosi qe radikalisht te perforcoj ekipen dhe hyri ne mercato.Ne sezonen 1986,lojtaret si Roberto Donadoni,Dario Bonetti,Giuseppe Galderisi,Daniele Massaero dhe Giovanni Galli iu bashkuan yjeve anglez Mark Hateley dhe Ray Wilkins.
Nga viti 1978/89 gjithashtu erdh edhe Arrigo Sacchi.Trajneri I ri ishte tip I markimit zonal,futboll total,me presion dhe shpejtesi ne kundershtaret kur ata kishin posedimin e topit.Gjithashtu me ardhjen e yjeve holandez Marco Van Basten dhe Rud Gullit,ekipa do te hynte ne nje epok qe do ta transformonte lojen jo vetem ne italic porn e te gjithe boten.Lojtari I te rinjeve Alessandro Costacurta ishte promovuar gjithashtu ne skuadren e pare te Milanos dhe Milano e kthej kete sezon ne nje nga momentet me ta paharrushme.Per ta fituuar titullin e 11 ne histori te Milanos dhe te parin ne epoken e berluskonit Milano u desh te perballet me Napolin e Diego Armando Maradones,dhe I mundi ata me rezultat 2-3 ne stadiumin Sao Paolo ne maj te vitit 1988 dhe u bene kampion te italis.
Dyshes holandeze iu bashkua dhe nje holandez tjeter Frank Rijkard qe te formohej nje treshe siq ishte me heret Gunnar Nordhal,Nils Liedholm dhe gunna Green.
ne sezonen 1988/89 Milano sundoj boten,pasi qe fituan champions league pasi qe eleminuan Vitocha,cervena zvezden,werder bremenin dhe Real Madridin ne gjysemfinale qe te arrinin ne Finale dhe te luanin kunder Steau Buchurest.Me shum se 100.000 spektator ishin ne Nou Camp te Barcelones qe te shikonin Milanon te fitonte me rezultat 4-0 ndaj steau buchurest.Me Sachin ne krye,ekipi fitoi titullin e liges,dy champions liga,dy kupa interkontinentale,dy superkupa te evropes dhe nje super kup te liges se italis.
Ish mesfushori I milanos Fabio Capello zevendesoi Arrigo Sachin ne sezonen 1992/1993 por ekipi filloi te dominonte sin e italic ashtu edhe ne bote,duke fituar 4 tituj te liges,tri superkupa te italis,nje champions lig duke e mundur Barcelonen me rezultat 4-0 dhe nje super kup te evropes.Periudha ne mes te vitit 1986 dhe 1996 ishte pa dyshim periudha me e zhvilluar ,jo vetem per trofet e fituar mirepo edhe per performancat te shkelqyeshme dhe stilin eksitues te lojes.”The Immortals” (te pavdekshmit) dhe “The Invincibles” (te pathyeshmit) siq njiheshin.
Pas Kapellos erdhi Zacheroni \.Me Zacheronin Milano fitoi titullin e italis ne vitin 1999 dhe ishte titulli I 16 me radhe per Milanon.
Pjesa tjeter e histories se Milanos ne bjen deri tek periudha e Carlo Anchelotit qe e mori postin nga Fatih Terim.Ancheloti fitoi champions ligen ne vitin 2003 kur munden rivalet nga Italia Juventusin ne finale.Milano gjithashtu gjithashtu fitoi kupen e italis dhe super kupen e evropes ne po at vit qe fitoi champions ligen.
Sezona 2006-2007 ishte sezona e kalqopollit ku Milanos ju hoqen 8 pike mirepo lojtaret dhe trajneret e kethyen kete sezon ne njeren prej sezonav me te mire ne histori.
Lojtaret I lane pushimet verore dhe shumica prej tyre vetem sa e kishin perfunduar kampionatin boteror .Ekipi u mbledh ne Milanello,e bashkuar dhe e vendosur dhe u kualifikuan per champions lig fale dy fitoreve ndaj partizanit te beogradit ne rundin preliminary.Milano gjithashtu filloi mire ne lig mirepo noramlisht ishin te lodhur dhe nuk munden qe ti perballonin gjithe ato loje.Mirepo gjate pergaditjeve te dimrit ne Malta e ringjallen ekipin.Ekipi I udhehequr nga Carlo Ancelotti ishte ne forme te shkelqyeshme duke shkuar drejt pjeses finale te sezones ku u perqendruan qe ta zinin vendin e 4-t ne lig dhe te fitonin champions ligen.Me sigurimin e vendit te 4-t Milano u perqendrua vetem ne finalen e champions liges qe u mbajt ne athin qe Milano e siguroi me gjithe ato pengesa,lodhje dhe lendime te lojtareve.Ne finale Milano mposhti Liverpoolin me rezultat 2-1 ku shenoi te dy gollat Pippo Inzaghi.
Me pas Milano fiot edhe superkupen e evropes me 31 gusht 2007 ne montekarlo ne finalen kunder sevillas,nje ndeshje qe u luajt pa ndonje entuziazem te madh pasi qe vetem disa dite para se te luhej vdiq lojtari I Sevillas Antonio Puerta.
Milanos ju shtua edhe nje obligim tjter,udhetimi ne Japoni qe te luante ne kupen e botes per klube.Milano e la Italin qe te udhetonin per ne jokohama dhe te gatshem qe te ballafaqoheshin me nje motivim me shume:Nese do te fitohej kjo kupe Milano do te behej ekipi me I sukseshem me më se shumti trofe internacional te fituar duke I mundur Argjentinasit e Boca Juniors.Pasi qe fituan ne gjysem finale kunder ekipit Urava Red Diamonds,Milano u koncentrua ne finalen kunder Bokes.Derbi I Botes u fitua nga Milano me rezultat 4-3 duke e bere Milanon ekipin me te sukseshem ne bote.
Ekipi I Milanos tifozet e Milanos dhe lojtaret festyan bashke kete titull prestigjioz te arritur fale fuqis fantastike te nje grupi duke dhuruar momente te paharruara.
Kjo ishte Historia e klubit me te sukseshmem ne Bote AC MILAN.

Tifozet
Nje nga grupet me te vjetra te futbollit Italian eshte,Fossa dei Leoni me origjine nga Milano.Aktualisht grupi kryesor eshte Brigate Rossonere dhe ka qen prej 1970.
Tifozet e Genoas e konsiderojn Milanon si nje rival te urryer pasi qe tifozi I Gjenoes Vicenzo Spangolo ishte therrur me thike nga nje tifoz I Milanos ne janar te vitit 1995.
Rivali kryesor I Milanos eshte klubi nga I njejti qytet Inter.Dy klubet u takuan se tepermi ne derbin e madonines dy her ne cdo sezon te serie a.

Vitet e titujve te fituar nga Ac Milan
Titujt e fituar ne serie a nga milano (17): 1901; 1906; 1907; 1950–51; 1954–55; 1956–57; 1958–59; 1961–62; 1967–68; 1978–79; 1987–88; 1991–92; 1992–93; 1993–94; 1995–96; 1998–99; 2003–04
Titujt e Fituar ne Kupen e Italis: (5): 1966–67; 1971-72; 1972–73; 1976–77; 2002–03
Serie B2): 1980–81; 1982–83
Fitues te super kupes se Italis(5): 1988; 1992; 1993; 1994; 2004
Fitues te Champions Liges: (7): 1962–63; 1968–69; 1988–89; 1989–90; 1993–94; 2002–03; 2006–07
Fitues te super kupes te Evropes: (5): 1989; 1990; 1994; 2003; 2007
Fitues se Kupes se Uefes (2): 1967–68; 1972–73
Fitues te kupes interkontinentale: (3): 1969; 1989; 1990
_________________
We came, we saw, we conquered...

Milan FOREVER
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Atif22
Web Master
avatar


Age : 24 Join date : 28/09/2008 Numri i postimeve : 258 Location : prishtina

MesazhTitulli: Re: Historia e vertet e A.C MILANIT   Thu Nov 13, 2008 8:57 pm

Mbyllet Teema
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://acmilan-shqip.catsboard.com

Historia e vertet e A.C MILANIT

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit: Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Super Milan :: Shporta :: Shporta-Mbeturinat -